Parapety jako ważny element wykończenia wnętrz

rodzaje parapetów

Wykańczanie mieszkania jest bardzo dużym wyzwaniem, wiąże się z podejmowaniem wielu decyzji, zarówno tych poważnych, jak i teoretycznie mniej istotnych. Częstym błędem popełnianym przez osoby urządzające mieszkanie jest pomijanie parapetów. Mimo tego, że są one niepozornym elementem, mają ogromny wpływ na to, jak finalnie prezentuje się dane pomieszczenie. Obecnie dostępne są różnorodne modele parapetów, dzięki czemu można idealnie dopasować je do konkretnego stylu.

Dlaczego parapety stanowią tak ważny element wykończenia wnętrz?

Parapety wewnętrzne pełnią nie tylko funkcję estetyczną, ale także użytkową. Stanowią swego rodzaju zabezpieczenie przed dostępem zimnego powietrza oraz przedostawaniem się zanieczyszczeń. Montaż parapetów wewnętrznych chroni kaloryfery przed kurzem, dzięki czemu nie osadza się on w ich wnętrzu. Jest to szczególnie ważne dla osób zmagających się z alergią – starcie kurzu z płaskiej powierzchni jest o wiele łatwiejsze niż usunięcie go ze szczelin kaloryfera.

Dodatkowo poprawnie zamontowany parapet wewnętrzny kieruje ciepło wytworzone przez grzejnik do wnętrza pomieszczenia, a nie na okno. Nie mniej ważne są funkcje dekoracyjne parapetów. Odpowiednio dobrany kolor oraz wzór tego elementu sprawi, że wygląd wnętrza będzie harmonijny, a sam parapet będzie swego rodzaju dekoracją. W wielu przypadkach parapety są miejscem, na którym stawia się doniczki z kwiatami czy różne elementy dekoracyjne.

Poszukując idealnych parapetów wewnętrznych, warto zwrócić także uwagę na materiał, z jakiego zostały wykonane. Obecnie najczęściej spotykane są parapety z PCV, drewna, płyt MDF, konglomeratu lub marmuru. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, dlatego też podejmując decyzję, należy kierować się swoimi preferencjami oraz warunkami, jakie panują w danym pomieszczeniu.