Jak dobrać bramę do niewielkiego garażu?

Mały garaż

Brama garażowa jest niezwykle istotnym elementem wyposażenia garażu, ponieważ ochrania znajdujące się w nim auto i narzędzia przed kradzieżą oraz niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Właśnie z tego powodu warto postarać się o instalacje bramy garażowej dopasowanej do konkretnego garażu. Niewielkie garaże mogą być pod tym względem problematyczne, ale przedstawiamy najlepsze rozwiązania.

Wybór bramy do niewielkiego garażu

Bramę garażową najlepiej jest wybrać już na etapie projektu budynku, niezależnie od tego, czy jest to garaż wolnostojący, czy połączony z domem. Ma to na celu zaplanowanie dokładnych wymiarów, które pozwolą na kupno bramy bez martwienia się o niestandardowe wymiary. Jest to też sposób na obniżenie kosztów, ponieważ bramy o rzadko spotykanych wymiarach mogą być droższe. W razie konieczności zbudowania otworu wjazdowego o specyficznych wymiarach szybszy zakup zapewnia czas na wykonanie bramy na wymiar, przez co pojazdy i narzędzia nie będą stały niechronione.

Brama skrzydłowa nie jest dobrym rozwiązaniem do małych garaży, ponieważ znacząco utrudnia korzystanie z nich. Dzieje się tak również w przypadku, gdy garaż usytuowany jest blisko jezdni i nie ma możliwości postoju i poczekania, aż brama się otworzy.

Brama segmentowa najlepszym wyborem

Do niewielkiego garażu idealnie będzie pasować brama segmentowa, która podczas otwierania chowa się pod sufitem. Jedynymi wymogami do zamontowania tego typu bramy jest miejsce właśnie pod sufitem oraz znajdujące się tam elementy instalacji lub urządzenia, których nie można przenieść, a bliskość bramy narażałaby je na uszkodzenie. W razie braku możliwości chowania bramy w tym miejscu możliwy jest montaż bramy składanej na ścianę. Brama segmentowa jest też idealnym wyborem do garaży o niestandardowych wymiarach otworu wjazdowego.