Czy okna drewniane są eko?

drewniane okno z podwójnymi szybami

Stolarka otworowa jest ważnym elementem każdego budynku niezależnie od jego funkcji i przeznaczenia. W przypadku obiektów, gdzie nie ma potrzeby stosowania bardzo dużych oraz ciężkich przeszkleń w domach jednorodzinnych często montuje się stylowe oraz cieszące się wysokim uznaniem okna drewniane. W Grodzisku Mazowieckim są one dostępne w ofercie firmy STOLAR System. Przekonajmy się, czym się wyróżniają i sprawdźmy, czy warto je wybrać ze względu na kwestie związane z ekologią.

Jak są zbudowane okna drewniane?

Okna drewniane mają ramy i skrzydła wykonane z naturalnego materiału, który dla zwiększenia wytrzymałości został sklejony z fragmentów o różnym rozkładzie włókien, co sprawia, iż są one wystarczająco sztywne i mniej podatne na odkształcenia w wyniku działania wody i wilgoci. Za termoizolacyjność odpowiada grubość użytych elementów, a ich wygląd można swobodnie kształtować przy pomocy odpowiednio dobranych farb lub lakierów. Dla lepszej ochrony przed czynnikami zewnętrznymi są one często uzupełniane listwami metalowymi.

Co oferują okna drewniane, jeżeli chodzi o ekologię?

Okna drewniane zapewniają znakomite parametry pod względem izolacyjności cieplnej, budynek, w którym zostaną zamontowane, nie będzie więc tracił znacznych ilości energii cieplnej, a przez to okaże się tańszy w eksploatacji, co przełoży się na niższą emisję zanieczyszczeń powietrza i gazów cieplarnianych. Są one także niezwykle trwałe, będą więc używane przez dłuższy czas, co ograniczy ilość powstających odpadów. Drewno można również stosunkowo łatwo poddać recyklingowi, a ponieważ pochodzi ze specjalnych plantacji, jego pozyskanie nie obciąża środowiska naturalnego. Warto też pamiętać, że nakłady energetyczne na produkcję okien z drewna są niższe niż w przypadku innych materiałów.