Czy wymiana okien wpływa na rachunki za ogrzewanie?

wymiana okna

Jednym z głównych czynników wpływających na straty ciepła są właśnie okna. Stare, przestarzałe modele mogą być przyczyną do 40% strat ciepła. Dlatego tak ważne jest zadbanie o to, aby nasze okna świetnie izolowały pomieszczenia od niskich temperatur panujących na zewnątrz. Dobrej jakości okna potrafią zatrzymać nawet 90% strat ciepła, co oznacza znaczne oszczędności na rachunkach za ogrzewanie. Ważne jednak, by wybrać dobrej jakości okna, np. okna PCV sprzedawane przez nas w Grodzisku Mazowieckim, a także zadbać o ich montaż.

Jak wybrać odpowiednie okna?

Na rynku dostępne są różne modele okien, o różnych współczynnikach przenikania ciepła. Najważniejszym parametrem, na który warto zwrócić uwagę, jest współczynnik Uw. Im jest on niższy, tym lepiej izolują okna ciepło. Obecnie wartość Uw wynosząca 1,0 W/(m2K) uznawana jest za standard w nowoczesnych oknach energooszczędnych.

Potencjalne oszczędności na rachunkach za ogrzewanie

Oszczędności wynikające z wymiany okien można łatwo obliczyć, porównując wartości współczynników przenikania ciepła starych i nowych okien oraz szacując koszt ogrzewania budynku. Dla przykładu: jeśli przestarzałe okna mają współczynnik Uw równy 3,0 W/(m2K), a po wymianie na nowe osiągniemy wartość 1,0 W/(m2K), różnica wynosi 2,0 W/(m2K). Oznacza to, że po inwestycji będziemy tracić o 2/3 mniej ciepła przez okna.

Czy inwestycja w zakup dobrych okien się opłaca?

Oczywiście, na początek należy uwzględnić koszt samej wymiany okien. W zależności od wielkości budynku, oraz ilości i rodzaju okien, koszt ich wymiany może wynosić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Jednak biorąc pod uwagę potencjalne oszczędności na rachunkach za ogrzewanie, którą możemy uzyskać po wymianie okien, inwestycja zazwyczaj zwraca się już po kilku latach.