Okna drewniane, czy okna PCV? Porównanie

różne typy okien

Budowa lub modernizacja domu, a także generalny remont mieszkania oznacza zwykle nie tylko konieczność wykonania rozmaitych robót wykończeniowych, ale często również wiąże się z wymianą stolarki okiennej. Jest to ważne, ponieważ pozwala na zmniejszenie rachunków płaconych za ogrzewanie z uwagi na poprawę izolacyjności cieplnej, a także zwiększa komfort użytkowania poszczególnych pomieszczeń. Inwestorzy, którym wyjątkowo zależy na parametrach termicznych, nierzadko decydują się na tzw. okna pasywne. W Skierniewicach są one dostępne w ofercie firmy STOLAR System. Warto pamiętać, że przy tych samych charakterystykach klienci mogą mieć do wyboru zarówno okna drewniane, jak i wykonane z PVC. Przekonajmy się, jakie są między nimi główne różnice.

Czym wyróżniają się okna drewniane?

Okna drewniane uzyskują swoje parametry termoizolacyjne za sprawą niskiej przewodności cieplnej materiału, z jakiego są wykonane, a więc odpowiednio klejonych elementów z litego drewna. Takie rozwiązanie zapewnia elegancki wygląd, idealnie pasujący do starannie aranżowanych wnętrz i bardziej zachowawczego stylu architektonicznego. Ich istotnymi cechami będą dobra sztywność ram i ościeżnic, a także ich trwałość oraz możliwość pomalowania na dowolny kolor. Minusem okaże się stosunkowo wysoka cena oraz konieczność okresowego odnawiania powłoki zabezpieczającej.

Co przemawia za zakupem okien PVC?

Okna z tworzywa sztucznego, a więc wytrzymałego na warunki zewnętrzne polichlorku winylu są bardzo przystępne cenowo. W ich przypadku odpowiednią izolacyjność ram i ościeżnic uzyskuje się za sprawą stosowania wielokomorowych profili, których pustki powietrzne stanowią barierę dla ucieczki energii cieplnej. Okna z PVC są dość trwałe, choć niezbyt dobrze nadają się do przeszkleń o większej powierzchni. Będą jednak łatwe w konserwacji i czyszczeniu. Minusem jest ich ograniczona gama kolorystyczna.