Jak sprawdzić energooszczędność okien?

okna energooszczędne

Większość użytkowników budynków największą wagę przywiązuje do komfortu ich eksploatacji oraz efektownego wyglądu. Dla uzyskania oczekiwanych efektów wybierają więc dopasowane do preferowanej przez siebie estetyki elementy wyposażenia i wykończenia. W przypadku stolarki okiennej szczególnie liczy się wygoda obsługi, wąskie i niezasłaniające widoku ramy oraz możliwość montażu odpowiednich przesłon pozwalających na regulowanie ilości wpadającego światła np. rolet wewnętrznych. W Skierniewicach są one dostępne w ofercie firmy STOLAR System. W praktyce najistotniejsza okazuje się jednak energooszczędność zamontowanych okien. Przekonajmy się, od czego zależy i jak jest podawana.

Jakie parametry określają energooszczędność okna?

Podstawowym parametrem związanym z odpornością okna na utratę energii jest współczynnik przenikania ciepła. Podaje się go dla całego okna jako Uw w watach przypadających na metr kwadratowy przegrody w zależności od poziomu różnic między temperaturą wewnątrz i na zewnątrz. Jego wysokość jest uzależniona od charakterystyki użytych pakietów szybowych podawanej jako Uf oraz ram oznaczanej jako Ug. Ich wielkości są pochodną właściwości użytych materiałów, a zwłaszcza ich współczynnika przewodzenia ciepła λ (lambda).

Co wpływa na energooszczędność okna?

Parametry okna są uzależnione od zastosowanych w nim komponentów. Jeżeli chodzi o przeszklenia liczy się grubość szyb oraz liczba użytych tafli, a także wypełniającego przestrzeń między nimi gazu i jakości uszczelnień. W przypadku ram liczy się wykorzystany materiał i jego cechy. Dla drewna będzie to grubość elementów, dla PVC liczba, geometria i rozmieszczenie komór, a dla aluminium rodzaj zastosowanych przekładek. Warto pamiętać, że na ostateczny efekt wpływa również jakość uszczelnień i okuć oraz prawidłowość montażu.