Rodzaje bram garażowych

brama garażowa

Jeszcze do niedawna najbardziej popularnym rodzajem bram garażowych były klasyczne dwuskrzydłowe drzwi zamykane na kłódkę. Obecnie zarówno budynki, jak i bramy garażowe zmieniły swój wygląd, wprowadzono także wiele nowych technologii. Jako że obecnie większość osób pragnie wygodnych, estetycznych i przede wszystkim bezpiecznych rozwiązań, aktualnie można wybierać z kilku modeli bram, różniących się nie tylko wyglądem, ale także sposobem otwierania.

Jakie mechanizmy otwierania bram są aktualnie najczęściej wybierane?

Jednym z najczęściej wybieranych modeli bram garażowych są bramy otwierane do góry. Ich głównym przedstawicielem są bramy segmentowe. Ten rodzaj bram zbudowany jest z kilku paneli wykonanych z drewna, aluminium lub płyty drewnopodobnej. Panele te mogą być wytłaczane, lakierowane lub pokryte okleiną. Z drugiej strony każdego z paneli znajduje się pianka poliuretanowa oraz stalowa blacha, dzięki czemu brama garażowa zapewnia dobrą izolację termiczną i akustyczną.

Bramy segmentowe otwierają się do góry, panele przesuwają się na rolkach po prowadnicach, zamontowanych do sufitu oraz ścian. Jest to świetne rozwiązanie, które sprawdza się na niewielkich działkach. Ciekawym rozwiązaniem są także bramy uchylne. Skrzydło bramy otwiera się do góry, drzwi poruszają się po prowadnicach i lokowane są pod sufitem. Przeciwwagą dla nich są dopasowane sprężyny, zabezpieczające bramę przed niekontrolowanym opadaniem, a także ułatwiające opuszczanie i podnoszenie skrzydła.

Kolejnym rodzajem bram są klasyczne bramy skrzydłowe. Sprawdzą się one świetnie w przypadku większych posesji. Charakteryzuje je solidne wykonanie oraz łatwa obsługa. Zbudowana jest z dwóch metalowych skrzydeł z blachy powlekanej z pionowymi przetłoczeniami. W zależności od preferencji skrzydła mogą być symetryczne lub asymetryczne. Ten typ bram sprawdzi się u osób preferujących klasycznie otwierane bramy, nie ma możliwości ich automatyzacji.